Jižní Čechy jsou jednou z turisticky nejnavštěvovanějších oblastí v České republice. Svědčí o tom každý rok se zvyšující počty návštěvníků tohoto regionu. Nemalý podíl na tomto trendu má i řeka Vltava a turisté dychtící po sjetí královny českých řek. Vltava vzniká soutokem Teplé a Studené Vltavy v rezervaci Mrtvý luh na Šumavě. Odtud až k ústí do Labe je dlouhá 430,2 km. Již od středověku to byla důležitá dopravní tepna a dá se říci, že středověká Praha byla postavena za dřeva těženého kolem této řeky. Jméno Vltava prošlo řadou obměn: odvozuje se od germánského Wilth - ahwa (divoká,prudká voda) Fuldaha, Wlitawa, Wltaua, Wltawa, Wulta - to jsou jen některé z názvů, které řeka během staletí nesla. Pro vodáky začíná být zajímavá již Teplá Vltava a to od obce Lenora, odkud se sjíždí do Nové Pece tzv. Horní Vltava. Tento úsek lze splout za jediný den, popřípadě si plavbu rozdělit na dny dva a přenocovat v tábořišti Soumarský Most. Většina vodáků ale začíná svou plavbu ve Vyšším Brodě, odkud splutí do Č.Budějovic trvá zhruba čtyři dny. Z Vyššího Brodu Vltava protéká krásnou zalesněnou krajinou s mnoha historickými památkami. Dnes už prakticky všechny sjížděné úseky lemuje hustá síť hospůdek kiosků a kempů. Pozor na horní úsek Vltavy, tady proplouváte přírodní rezervací, kde je veškerá lidská činnost hodně omezena. Jak už jsme psali, celá trasa je úchvatná, ale pár tipů na ta nejkrásnější místa máme. Nezapomeňte přirazit ke břehu v Rožmberku a zajít si prohlédnout hrad. Až budete projíždět Českým Krumlovem, mějte na paměti, že centrum města je zapsané v seznamu kulturního dědictví Unesco. Ve Zlaté Koruně nezapomeňte na cisterciácký klášter. Asi na půl cesty mezi Zlatou Korunou a Boršovem se zastavte u zříceniny hradu Dívčí Kámen. Siesta na rozvalinách s úchvatným pohledem na řeku a okolí stojí rozhodně za to. Vodácká cesta na Vltavě končívá obvykle v Boršově, ale můžete si plavbu natáhnout a doplout až do Č, Budějovic do slepého ramene řeky Malše, kde přistanete prakticky v centru města pár kroků od náměstí.

Mapa

vodácká mapa Vltavy

Stáhněte si mapu Vltavy ve vysokém rozlišení

 

Jezy na Vltavě

Všechny vltavské jezy jsou za běžných stavů opravdu bezpečné a sjízdné. Níže si jednotlivé jezy prohlédněte na fotkách a videích a přečtěte si o nich informace. V půjčovně Vás samozřejmě budeme informovat o aktuálních podmínkách a poradíme, kde a na co si dát pozor. Přesto ale doporučujeme zastavit a prohlédnout před splutím každý vltavský jez. Situace se může změnit i během jednoho dne – např. nebezpečně zaklesnutá větev v podjezí, uvízlá loď atd.

 

1. jez U Bílého mlýna - Vyšší Brod ř.Km 318

Sjíždí se širokou propustí u levého břehu. Malý skok na začátku a vyšší vlna v podjezí prověří hlavně kanoisty, na raftech si to užijete. Přenášení lodí vlevo u propusti. Lze je i přetahovat přes korunu vpravo od propusti.

Na jezu v současné době (zima 2018/2019) probíhají rekonstrukční práce a tak jeho podoba není aktuální. Po dokončení prací snímek zaktualizujeme. 

 

2. jez Horní Mlýn – Herbertov ř.Km 315

Slíždí se u pravého břehu po dřevěném skluzu, který je umístěn v trvale přepažené propusti v levé části. Přenáší se po pravém břehu, pozor na proud v náhonu do elektrárny.

 jez Herbertov Horní mlýn

3. jez Dolní mlýn - Rožmberk nad Vltavou ř.Km 308,

Pohodlná retardérová propusť u pravého břehu. Zde se lodě i přenáší.

Rožmberk - Dolní mlýn

4. jez Pečkovský mlýn – Větřní ř.Km 288

Další, poměrně dlouhá snadná retardérka u pravého břehu. I případné přenášení je dlouhé, ale pohodlné.

Větřní - Pečkovský mlýn

5. jez Konopa - Český Krumlov ř.Km 288

Jez prochází letos rekonstrukcí a u levého břehu vyrůstá malá vodní elektrárna.Vodácká propusť je ale dokončená a dá se bez problémů používat. Přenášení vpravo podél propusti. Pozor na zúžený profil rozestavěné koruny, kde to rozhodně nezkoušejte. 

6. jez Na Rechlích - Český Krumlov ř.Km 285

Trvale přepažená propusť u pravého břehu .V levé části pažení je umístěný dřevěný skluz pro jednoduché zdolání. Plastovky poměrně intenzivně zalévá! Snadné přenášení lodí vpravo.

Spolí - Na Rechlích

7. jez U Liry - Český Krumlov ř.Km 284

Sjíždění úplně vlevo širokou propustí. Malý válec pod propustí otevřené pevné lodě snadno zaleje i při minimálním stavu vody. Přenášení lodí po úzkém kameném přechodu na pravém břehu.

ČK U Liry

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/mdL8IIOK07o" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

8. jez Mrázkův mlýn - Český Krumlov ř.Km 283

Jez, který je pohodlně sjízdný úzkou sportovně retardérovou propustí, která je umístěna vlevo. Po levém břehu lze snadno lodě i přenášet.

ČK Mrázkův mlýn

9. jez U Jelení lávky - Český Krumlov ř.Km 282,5

Poslední krumlovský jez prošel nedávno rekonstrukcí. Sjíždí se snadno vlevo, zde se lodě i přenáší. Propusť je poměrně dlouhá a na dně osazená plastovými kartáči pro umožnění migrace ryb z podjezí nahoru a opačně - rybí přechod. Těsně nad jezem je u levého břehu umístěno plovoucí molo pro snadný výstup z lodí.

ČK U Jelení lávky

10. jez Zlatá Koruna - Zlatá Koruna ř.Km 269

Pohodlná retardérová propusť u pravého břehu. Zde se lodě i přenáší. V zimě (říjen-duben) je propusť zahrazená a většina vody jde do MVO na levém břehu.

Zlatá Koruna

11. jez U Rybů - Boršov nad Vltavou ř.Km 251

V podstatě zbytky jezu. Minimální převýšení, pouze drobné zvlnění v podjezí. Sjíždí se u levého břehu. Zde se i přenáší.

U Rybů

12. jez Zátkův mlýn - Boršov nad Vltavou ř.Km 250

NESJÍZDNÝ JEZ!!! Přenáší se vlevo. Viditelně označeno. V budoucnu je zde plánovaná šupna.

Boršov nad Vltavou - Zátkův mlýn

13. jez Poříčí ř.Km 248 (STARONOVÝ JEZ!!!)

Pokud se rozhodnete pokračovat pod Boršov, čeká Vás NOVINKA v podobě obnaženého starého jezu v Poříčí, 50 metrů pod železničním mostem. V současné době je jez dosypaný navážkou a při pravém břehu tvoří poměrně výživnou, ale nenáročnou peřej. Přenášet lze velmi snadno uprostřed toku přes přes korunu obnaženého jezu.

Poříčí

14. Plánský jez – Planá ř.Km 245

Nově zrekonstruovaný jez s robustní MVO a rybím přechodem v levé části. Sjíždí se u pravého břehu po aktivaci fotobuňky dle jednoduchého návodu umístěného na ceduli před jezem. Vypuštění přehradního vaku trvá asi pět minut a pak je po rozsvícení semaforu možné proplout. Přenáší se pohodlně vpravo. U výstupu i nástupu jsou umístěné schody.

 20190210 093933 2

15. Rožnovský jez – České Budějovice ř.Km 243

Po rekonstrukci a zprovoznění MVO Stecherův mlýn je většina toku svedena do náhonu vlevo. Bývala vorová propusť je sjízdná, pozor na válec v podjezí při vyšším stavu vody (nad 30 m/s). Přenáší se pohodlně vpravo. V podjezí je pro splouvání vody dost.